петък, 11 февруари 2011 г.

Малки пречиствателни станции планират за няколко села от сдружението на кметовете

Малки пречиствателни станции с капацитет 5 до 70 еквивалентни жители планира да постави в две-три от търновските села Сдружението на кметовете и кметските наместници..Иновативната идея, с която скоро може да се разреши проблемът с канализацията в малките населени места, ще се изпълни пилотно със средства от програма „Местни инициативи”. Кметовете вече са договорили с общинския кмет Румен Рашев за увеличаване на средствата по програмата до 100 000 лв., с които от общинския бюджет за втора година ще се финансират малки проекти на инициативни групи, читалища и сдружения от селата.



Част от средствата ще бъдат отделени и за модулни пречиствателни станции. Те ще бъдат поставени в селски читалища или обществени сгради, които ще бъдат определени допълнително. 3-4 хил. лв. излиза подобно съоръжение в по-малък вид, обясни изпълнителният директор на сдружението Благовеста Факирова. Тя вече е събрала информация за новия метод, който от години е познат на Запад. Разполага и с богат набор от оферти за различните инсталации от този тип.

България е поела ангажимент за селищата с над 2000 жители да се изградят пречистващи съоръжения до 2014 г. Проблемът със селата обаче остава. Според тази европейска директива за малките населени места, каквито са родните села, няма да има пари за канализация, обясни Благовеста Факирова. Ефективно решение на проблема са децентрализираните модулни пречиствателни станции, каквито искат да поставят от сдружението на кметовете. Подобна инсталация може да обслужва между 5 и 70 еквивалентни жители, обясни Факирова.

В България жителите на няколко села в Старозагорско вече имат подобни съоръжения за домовете си. Техният опит ще се ползва и за да се демонстрира предимството в търновските села.

Особеностите на подобни пречиствателни станции са модерната технология чрез биологичен процес на пречистване. Пречиствателните станции се инсталират в райони, в които няма централна канализация. Те са предназначени да обслужват еднофамилни къщи, вили, хижи, малки хотели, цехове и други публични обекти.

Станциите не отделят миризми и шум, икономични са на енергия и са с ниски разходи за поддръжка. Монтират се под земята, което ги прави удобни за поставяне около жилищни райони, а пречистената от тях вода може да се използва, например, за напояване на тревни площи.

Източник: в.Борба